Jak wybrać najlepszy strój do ćwiczeń? Podpowiadamy!

Redakcja Siezz.pl Kategorie: Porady

Jak wybrać najlepszy strój do ćwiczeń? Podpowiadamy!

Jak wybrać najlepszy strój do ćwiczeń? Podpowiadamy!

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Boisz się, że Twój słomiany zapał kolejny raz zbierze żniwo i zrezygnujesz po pierwszym treningu? W zasadzie nieważne, czy będziesz ćwiczyć w domu, czy na siłowni – wygodny strój to jedna z podstaw udanego treningu, i choć brzmi błaho, ładne i dobrze dobrane ubrania do ćwiczeń z pewnością pomogą Ci zachować motywację na wysokim poziomie. Nie wiesz, na jakie się zdecydować? Przeczytaj nasz poradnik i zostań ekspertem ds. treningowych outfitów!

Bawełna, a może poliester? Jaki materiał najlepiej sprawdzi się podczas ćwiczeń?

Wiele osób uważa, że bawełna to najlepsze rozwiązanie zarówno na co dzień, ale także do treningu – w końcu to materiał naturalnego pochodzenia, który jest dość przewiewny. Warto jednak wiedzieć, że świat poszedł do przodu, a razem z nim technologie produkowania odzieży i na ten moment bawełniane ubrania to jeden z gorszych pomysłów, na jakie można wpaść w temacie ubrań do ćwiczeń. Choć poliester kojarzy nam się ze sztucznością, warto wspomnieć, że w ofercie wielu marek jest on znacznie lepszym rozwiązaniem – chociażby dlatego, że w elastycznych ubraniach znajdziemy różne technologie przydatne podczas wysiłku fizycznego, jak np. odprowadzanie potu, oddychanie czy nawet chłodzenie, a także utrzymywanie ciepła w chłodniejsze dni. Odzież techniczna jest wręcz wskazana, bo znacznie łatwiej współpracuje z naszym ciałem i wspomaga je w trakcie treningu.

Rodzaj treningu a dobór ubrań

Oczywiście jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami przemyśl, czy warto od razu inwestować w najlepsze technologie i najdroższe ubrania – pierwsze kilka treningów sugerujemy poćwiczyć w domowym dresie, chociażby aby sprawdzić, czy po kilku razach nie zrezygnujesz. Jeśli stwierdzisz, że sport to coś, co lubisz i nadal chcesz robić, warto jednak zastanowić się nad inwestycją w dobry strój.
Wiele zależy od tego, jaki rodzaj ćwiczeń będziesz uprawiać i oczywiście w jakim miejscu. Zupełnie inne ubrania będą potrzebne Ci na siłownię czy do ćwiczeń w domu, a inne do biegania po lesie. Jeśli Twoje plany dotyczą jednak ćwiczeń wewnątrz (dom, siłownia), proponujemy zaopatrzyć się w wygodne spodnie – legginsy lub zwykłe spodnie dresowe, szorty (w trakcie treningu może okazać się, że w długiej nogawce jest Ci zbyt ciepło, zwłaszcza latem i wiosną), dwie koszulki oddychające. Panie powinny także zaopatrzyć się w sportowy stanik. Niezbędne będą także buty, które zapewnią odpowiednią amortyzację i odciążą stawy.
Jeśli wizja treningu w Twojej głowie odbywa się raczej na świeżym powietrzu, Twój treningowy set powinien wyglądać w zasadzie tak samo, ale warto urozmaicić go o kilka dodatkowych elementów. Przede wszystkim może przydać się kurtka – najlepiej cienka i wodoodporna. Gdy niestraszne Ci spadki temperatur i ćwiczysz na dworze nawet jesienią czy zimą, konieczne będą ubrania z technologiami, które pozwolą na utrzymanie temperatury przy ciele, jednocześnie zapewniając odprowadzanie potu do zewnątrz. Niezależnie od pory roku powinieneś pamiętać o odblaskach, które zapewnią bezpieczeństwo i widoczność nawet po zmroku.

 

Dopasowane czy luźne? Kiedy wybrać luźny strój, a kiedy nie?

Tytuł tego akapitu to częsty dylemat wielu osób, zwłaszcza tych, którzy walczą z nadprogramowymi kilogramami. Przeważnie dopasowany strój nie jest im na rękę – w końcu podkreśla to, co chcą ukryć, a dodatkowo widać przy tym każdą osobną fałdkę. Warto jednak wiedzieć, że obcisłe ubrania nie są koniecznością w trakcie ćwiczeń, a wiele zależy od tego, co ćwiczymy. Dla biegaczy polecamy luźniejsze ubrania – najlepiej zakładane warstwami, na słynną „cebulkę”; warstw powinno być jednak jak najmniej. Jeśli Twoim celem jest raczej ogólnie pojęta siłownia, bądź zajęcia fitness, lepiej w tym przypadku sprawdzą się ubrania dopasowane. Dlaczego? Ich głównym zadaniem jest ćwiczyć razem z Tobą i dopasowywać się do Twoich ruchów; ubrania luźne mają za to zapewnić swobodę poruszania się. Należy także pamiętać, że wszystkie zastosowane w odzieży technologie działają znacznie lepiej, gdy mają bezpośrednią styczność z ciałem, a więc łatwiej będzie odprowadzić pot do zewnątrz, gdy koszulka w całości przylega do ciała, niż kiedy pozostaje luźna.

Tagi: sport, ćwiczenia, kondycja, zdrowie, dres, ubiór